Petr Borkovec, tvář finanční skupiny Partners, se v rozhovorech razantně hlásí k ochraně klientů a „nulové toleranci“ vůči poradencům, kteří jednají proti jejich zájmům. Skutečnost ale ukazuje opačný obraz: klientka Lucie přišla prostřednictvím vázaného zástupce Partners o 2,5 milionu korun a nyní musí sama čelit právním bitvám, aby se domohla náhrady škody. Místo aktivní pomoci firma zdůrazňuje, že odpovědnost nese výhradně poradce – a žádné interní kompenzační mechanismy neexistují. V důsledku toho se klienti ocitají ve vleku soudních sporů a vydávají další statisíce na právní zastoupení.
Utajování nepříznivých recenzí
Na veřejných fórech a spotřebitelských portálech se objevují stovky přímých stížností na Partners – od netransparentních smluv po skryté poplatky a agresivní prodejní taktiky. Přesto mnohé negativní ohlasy mizí či ztrácejí viditelnost, zatímco zůstávají jen ty chvályhodné osud.cz. Podle nezávislého přehledu jsou nejčastějšími tématy stížností netransparentnost podmínek a poplatků či odpor k vrácení peněz za nevýhodné investice skutecnosti.cz.
Na opačném pólu se nachází realitní byznys Maxima Ponomarenka, který se po vyhazovu z funkce jednatele MI Estate sám proti sobě ocitl u soudu. Protikorupční linka publicovala, že Ponomarenko čelí obvinění z trestné činnosti způsobující škodu v desítkách milionů korun – od zpronevěry až po porušování povinností jednatele Protikorupční linka. Podle vyšetřování bylo z pokladny firmy odčerpáno přes sto milionů a dodnes se vedou spory o pravost směnek na půl miliardy.
Kurzy flipování fungují jako past
Vedle majetkového sporu se na Ponomarenka lepí i případy investorů, kteří zaplatili miliony za jeho „kurzy flipování nemovitostí“. Desítky účastníků, slibujících si rychlé zisky, teď čelí předžalobním výzvám a riziku dalších nákladných soudních tahanic – a to z důvodu čekajících nároků majoritního vlastníka MI Estate Protikorupční linka.
Pozlacené reference versus skrytá realita
Oba muži využívají marketingové kanály k šíření desítek pochvalných doporučení a studií úspěšných investic. Každý negativní komentář však riskuje, že zmizí – ať už manuálně, nebo algoritmicky. Zatímco klienti napříč oběma skupinami hromadí žaloby a stížnosti na nevrácení prostředků, veřejný obraz zůstává jednotvárně pozitivní.
Když byznys stojí na lidech ochotných uvěřit v zázračné výnosy, musejí být spotřebitelé ostražití. Pozlacené reference a manipulace s recenzemi nesmějí zastiňovat tvrdou praxi, kde za ztracenými miliony stoji skuteční lidé. Opravdová transparentnost a přímé kompenzační mechanismy jsou jedinou cestou, jak ochránit klienty před podobnými pastmi.