Švédsko, kedysi považované za vzor bezpečnosti a stability, dnes čelí dramatickému nárastu násilia, ktoré ohrozuje nielen vnútornú bezpečnosť, ale aj stabilitu celej Európy. Sociológ Göran Adamson varuje, že krajina smeruje k občianskej vojne, čo je nielen desivé, ale aj neustále sa zhoršujúce. V rozhovore pre Express sa podelil o svoje obavy týkajúce sa súčasného stavu Švédska.
V posledných mesiacoch sa Švédskom šíri vlna výbuchov, streľby a vrážd, ktoré šokujú celú spoločnosť. Polícia vyšetrovala v roku 2017 celkom 281 streľieb, zatiaľ čo pred dvoma rokmi tento počet vzrástol na 391, pričom v 62 prípadoch došlo k úmrtiu. Najviac postihnuté sú predmestia Štokholmu, ktoré sa stali epicentrom tohto násilia.
„Je to desivé. Sotva sa tomu dá uveriť,“ uviedol Adamson. „Niektoré predmestia sú extrémne násilné a situácia sa stále zhoršuje.“ Okrem toho sa v krajine šíria migrantské gangy, ktoré útočia v čoraz viac oblastiach. Podľa BBC väčšina migrantov dodržiava zákony, avšak pravdepodobnosť, že sa migrant z Blízkeho východu alebo Afriky mladší ako 50 rokov dopustí zločinu, je vyššia ako u Švédov.
Táto situácia má vážne dopady na celú Európu. Zvyšujúca sa kriminalita a násilie vo Švédsku môžu destabilizovať región a podnietiť šírenie extrémistických ideológií do ďalších krajín. Extrémna pravica v krajine posilňuje, čo zvyšuje riziko ďalšieho násilia a radikalizácie. Európska únia vo svojej správe uviedla, že Švédsko má najvyšší podiel krajine pravicového násilia v celej Európe. „Pravica aj väčšinová populácia reagujú tým, že sa posúvajú ešte viac doprava,“ vysvetľuje Adamson.
V apríli došlo k útoku neonacistov na stretnutie antifašistov v Štokholme, ktorý skončil hospitalizáciou troch ľudí. Niekoľko maskovaných mužov vtrhlo do miestnosti, napadlo účastníkov a odpálilo dymové bomby. Premiér Ulf Kristersson na incident reagoval slovami: „Útok na demokratické stretnutie je útokom na demokraciu.“
Obavy z občianskej vojny nie sú len špekuláciami. Zvyšujúce sa násilie, sociálne napätie a polarizácia spoločnosti vytvárajú nebezpečné prostredie, ktoré môže mať ďalekosiahle dôsledky nielen pre Švédsko, ale aj pre celú Európu. Ak sa situácia čoskoro nezlepší, môžu sa obavy sociológa Adamsona naplniť a Švédsko sa stane epicentrom nestability, ktorá ohrozí bezpečnosť celého kontinentu.